Návod na deskovou hru, která Vás naučí španělsky.

desková hra, co Vás naučí španělsky

CÍL HRY A ZPŮSOB HRANÍ

Dostaň se jako první do Španělska. Dobře, prokoukli jste mě, tohle je ten druhořadý cíl. Prvotní cíl je naučit vás španělsky. Ovšem k tomu využijeme tento závod z České republiky do Španělska. Vyberte si jednu z cest, všechny mají stejný počet políček a buďte první. Cestou vás provází hrací karty.

Cílem je, aby se naučili pořádně a prakticky španělsky.

 

Před každým skokem o hrací pole si vyberete hrací kartu.

Karta, co vás posune o 1 políčko dopředu.

Pokud jste úplní začátečníci, asi sáhnete po nejsnazší kartě, což je karta, kdy postoupíte o jedno políčko. Kartu zodpovězte správně a posunete se o jedno pole dopředu. Tu když nezodpovíte správně, nic se neděje. Snadné.

Karta, co vás posune o 2 políčka dopředu.

Postupně však už budete základy umět nebo pokud nejste úplný neznalec, tak neváhejte a skočte na kartu, které vás posune o dvě políčka. Tyto karty jsou už lehce pokročilejší, navazují, rozvíjí a doplňují první sadu karet. Tu když ale nezodpovíte správně, tak se posunete zpátky o 1 políčko.

Karta, co vás posune o 3 políčka dopředu.

Pokud se cítíte ještě na většího borce nebo borkyni, skočte rovnou po sadě karet, která vás posune rovnou o tři políčka. To jsou nejrychlejší karty k výhře, ovšem taky jsou o trochu těžší než ty předchozí dvě skupiny. Tu když ale nezodpovíte správně, tak se posunete zpátky o 2 políčka.

Speciální karta.

Kdykoliv během hry si můžete vzít kartu SPECIÁL. Někdy to může být záchranná karta, někdy zrádná. Vemte si ji zároveň pokaždé, když vstoupíte na políčko S. Dobře zodpovězená karta S vás posune o 1 políčko k cíli. Když ji správně nezodpovíte, nic se neděje.

Cílem hry je tak vás postupně naučit španělsky. Karty se vzájemně doplňují, postupně hraním se tak naučíte španělsky. Od výslovnosti až po vaše první důležité a praktické věty. Porazit může naprostý neznalec úplného profíka. Všichni se naučíte pořádně španělsky. Každá karta vysvětluje svoji danou oblast (ať už to je gramatika, nebo kultura). Čtěte, prosím, karty pozorně. Některé obsahují QR kód, ten je velmi důležitý na doplnění dané vysvětlené látky. Snažte se si vysvětlené věci zapamatovat, naučíte se španělsky, ale hlavně porazíte soupeře. Pro pořádnou znalost a domluvení se, doporučuji si hru zahrát 10x – 15x a postupně se probrat všemi kartami. Těším se na vaše pokroky, sdílejte je se mnou na sociální síti onlinespanelsky.

PŘÍPRAVA HRY

Máte celkem 4 sady karet. Nesmíchejte je dohromady. Patří k sobě karty, které vás posunou o 1 políčko, pak k sobě patří karty, které vás posunou o 2 políčka. Logicky k sobě patří i karty s posunem 3 políčka a separátně karty Speciál s S navrchu. Karty zamíchejte, ale zvláště v každé sadě. Položte je na hrací plochu, asi ideálně nahoru do Británie. Vyberte si svou barvu figurky, vyberte si svou trasu (měla by odpovídat barvě). Začínáme v České republice a cestujeme až do Španělska. A připravte se. Klidně pro zrychlení se můžete podívat na QR s nápisem Začněte tady, je tam stručně princip hry.

PRŮBĚH HRY

Klidně si střihněte, kdo vyrazí jako první, nebo mají třeba dámy přednost, je to jedno. Hráč si vybere svou kartu (kartu s posunem o 1, o 2, o 3 nebo kartu S – Speciál), ovšem nebere si ji. Prostě jen řekne, „chci se posunou o jedno pole“. Jeho protihráč si bere jeho kartu a čte hrajícímu hráči otázku, úkol, hádanku, prostě to, co je na té kartě nahoře. Hráč má chvilku na přemýšlení, ale měl by do 60 sekund odpovědět. Pokud odpoví správně, posouvá se o příslušný počet políček. Pokud neodpoví správně, tak zůstává stát, pokud měl kartu S nebo kartu s posunem o 1 políčko. Nebo se vrací o 1 políčko směrem zpět ke startu, když měl kartu s posunem o 2 políčka. Nebo se vrací o 2 políčka směrem zpět ke startu, když měl kartu s posunem o 3 políčka.

Pokud na kartě bude potřeba něco správně přečíst, může protihráč s kartou v ruce kartu hrajícímu hráči ukázat, ovšem prosím vás tak, aby zakryl odpověď, že jo… Hrající hráč se podívá na svou otázku a pokusí se odpovědět správně.

Jakmile hráč odpověděl, je možné mu přečíst správnou odpověď, klidně i doplněk k odpovědi a podívat se na QR kód s vysvětlením. Hráč slíbí, že si to bude pamatovat a hraje se dál. Klidně jeďte podle hodinových ručiček. Každé kolo hraje každý hráč jednou. Každý má šanci se každé kolo přiblížit cíli.

Zodpovězené karty dejte dospod balíčku nebo stranou. Nezapomeňte si karty držet nepomíchané, ale taky nezapomeňte danou skupiny karet před hrou zvláště promíchat. Ať máte pokaždé jiné otázky.

Hra končí až všichni dorazí do Španělska. Vítěz je ten, kdo tam bude jako první.

HRACÍ KARTY aneb jak je čteme a pravidla odpovědí:

Na hrací kartě je vždy nahoře otázka, úkol, hádanka nebo cokoliv pro Vaše protihráče. Karty jsou udělány tak, aby na každé jedné kartě bylo jasné, co je otázka a co odpověď. Gramatika je vysvětlena, tak aby Vám nedělalo problém ji snadno pochopit. Doslovné překlady jsou většinou velkými písmeny, aby bylo jasné, co je překlad a co vysvětlení. Napravo na kartách můžete najít QR kód s odkazem a video lekci, stačí přiložit fotoaparát mobilu nebo fotoaparát s QR aplikací a na video se podívejte. Odkaz vede na VIMEO aplikaci, není třeba nic stahovat. Můžete se podívat kolikrát chcete. Důležité věci na kartách jsou často tučně. V rámci odpovědi je většinou ta první ta úplně hlavní na danou otázku.

Může se stát, že odpověď Vaše spoluhráče bude správná, i když se bude lišit od správné odpovědi na hrací kartě. Bohužel se nedají shrnout na kartičky všechny možné odpovědi, berte to, prosím, v potaz. Odpovědi na kartě jsou ty nejjednodušší a ty v podstatě hlavní. Uznání dalších odpovědí je pak vždycky na Vás. Pokud byste se do krve u něčeho hádali, neváhejte se na mě obrátit na sociálních síti – rozlousknu to za vás.

U karet s výslovností je ideální to protihráči přečíst přesně tak, jak se to píše (česky) a on ať si s tím poradí a řekne to správně španělsky.

Když je někde více četná odpověď (třeba 4 věci) a protihráč odpoví správně část (třeba jenom 2), tak je zcela na vás hráčích, jestli mu to uznáte nebo má dáte šanci na novou kartu. Já bych poloviční odpovědi bral jako šance na další kartu.

Pozor – karty S obsahují i karty s nápisem „KARTA PRO STARŠÍ 18 LET.“ Tyto karty obsahují sice důležité a praktické věci ze života a z ulice, ale jsou to sprosté věci. Hraní s nimi je zcela na Vás.

Hrací karty nejsou laminované ani lakované, a proto je třeba se k nim chovat s láskou a péčí 🙂

POČET HRÁČŮ

Pokud vás je více než 4, tak to vůbec nevadí, hrajte všichni. Karet je dost pro všechny a španělština je krásný jazyk. Akorát si musíte sehnat nějakou figurku. V každém dopravním prostředku přeci může sedět více lidí.

Samozřejmě můžete hrát už od dvou hráčů. Dokonce můžete hrát třeba i sami a vždycky si jen zakrýt odpověď a pak se na odpověď podívat. Asi je to trochu nudnější hrát sám, ale proč ne 🙂

Hra je primárně určená pro dospělé lidi. Takhle, hru může hrát kdokoliv, kdo zvládne číst a psát (vlastně jen číst). Ve hře jsou hrací karty, které jsou od 18 let, ale ty se dají ze hry odstranit, jsou označené a pak ji může hrát v podstatě kdokoliv. Pravda je ovšem ta, že i tak se ve hře objevuji slova jako pivo, láska, hospoda apod. Ale nic co by naši nejmenší neznali.

KONTAKT

Pokud byste chtěli cokoliv zkonzultovat ke hře, najdete mě na Instagramu a Facebooku onlinespanelsky. Nebo na emailu: info@hablamos.cz

HRA OBSAHUJE

  • 360 hracích karet rozdělených na 4 sady
  • Hrací plocha s cestami do Španělska
  • Pravidla hry
  • Figurky dle daných cest
  • Snažíme se být co nejvíce EKO. Na krabici hry je používaný jenom papír a jemnější karton, abychom nezatěžovali přírodu víc, než je třeba. Potisk krabice a karet je barvou, které může přijít do styku s potravinami. Pytlíčky jsou z recyklovatelného materiálu. Laminace je pouze tam, kde jí je opravdu potřeba. Figurky nejsou z plastu, ale ze dřeva. Tím, že se snažíme jít cestou minimální uhlíkové stopy, jsou naše produkty jemnější. Dbejte na to, prosím, a snažte se s nimi zacházet opatrně, ať Vám co nejvíce vydrží. Děkuji.♥

CO SE KE HŘE NEJVÍCE HODÍ? JAK VYHRÁT?

Doporučuji si skočit na online video lekce španělštiny. A klidně i rovnou skočit po prvním balíčku. Online video lekce je pořádná dávka španělštiny komplet se vším a díky tomu se pak k cílí budete blížit raketovou rychlostí. Online video lekce obsahují video lekce španělštiny úplně od začátku, procvičování, slovní zásobu a to jak namluvenou, tak psanou. Ideálně kombo k deskové hře Španělsky Hravě. Lekce zakoupíte na webu onlinespanelsky.cz

Ukázky ze hry

Jaký je lektor?

Prý je, cituji: „skvělý, kreativní, bezprostřední se smyslem pro humor.“ 😀 No nevím, ale asi ho budete muset poznat sami.

14 let výuky, přes 500 naučených studentů formou osobní výuky, přes 600 naučených studentů formou online video lekcí. 9 certifikátů a různých diplomů. Stovky hodiny vyprodukovaného video obsahu, praktik i teoretik, srandista na sociálních sítích, ale především velký milovník Španělska, jeho kultury a jazyka. Pomůže, vysvětlí a rozhodně Vás v tom nenechá. A tím to všechno začalo, od osobní výuky před mnoha lety, přes po první online video lekce až po tento unikátní balíček kompletní výuky španělského jazyka. Je to nejlepší lektor na španělštinu v České republice. Na sociálních sítích má skoro 10 000 sledujících.

Máte otázku přímo na tělo?  Neváhejte a napište mu na lektor@hablamos.cz

lektor španělského jazyka